TYPY NA VÝLETY

Rozhledny a vyhlídky

Rozhledna Klínovec

 

Rozhledna na Blatenském vrchu

 

Rozhledna Plešivec

 

Rozhledna Pajndl

 

Ježíškova cesta

Ježíškova cesta je určena především dětem. Je rozdělena do dvou okruhů (5,6 km a 12,9 km). Na cestě děti poznávají Ježíškův svět a do kartičky, kterou si vyzvedly v Infocentru Boží Dar vyplňují odpovědi na otázky a řešení úkolů z jednotlivých zastávek. Po trase jsou rozmístěny různé atrakce pro pobavení i odpočinek dětí. S vyplněnou kartičkou se děti vracejí do Infocentra, kde je čeká malý dárek.

 

Božídarské rašeliniště – naučná stezka

Naučná stezka Božídarské rašeliniště vede částí Národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště.

 • Stezka je dlouhá 3,2 km a začíná na začátku Krušnohorské magistrály, kde je také umístěna 1. informační tabule. Převážná část stezky vede po povalových chodnících, které zajišťují jak bezpečnost turistů, tak i rašeliniště a vzácných druhů živočichů a rostlin, které se v něm nachází.
 • Začátek:1.informační tabule je umístěna na náměstí Božího Daru.

 

Blatenský vodní příkop

Blatenský vodní příkop je technická kulturní památka a jedinečné vodní dílo, které už v 16. století zásobilo vodou zdejší doly.

 • V letech 2001 skončila rozsáhlá rekonstrukce příkopu a byla vybudována naučná stezka dlouhá 12 km, která začíná asi 1,5 km za Božím Darem a končí nedaleko Horní Blatné.
 • Kudy: Na stezku se můžete napojit ze silnice vedoucí na Rýžovnu. Začíná vlevo cca 150 m za poslední zastávkou naučné stezky Božídarské rašeliniště.

 

Starý hraniční kámen

Cestou z Božího Daru na Klínovec, na státní hranici najdete památku na dobu Marie Terezie.

 • Asi 150 m od dnešního hraničního přechodu stojí starý hraniční kámen. Je to trojboký hraniční kámen s historickým znakem. Po jeho boku najdete soudobý hraniční kámen Česká republika – Německo.
 • Kudy: Vydejte se směrem na Klínovec, u odbočky na parkoviště lyžařského areálu Neklid přejděte silnici k dřevěné boudě (elektroinstalace). Od ní se pokračuje po panelové cestě až na státní hranici, podél ní pokračujte ještě 150 m a jste v cíli.

 

Klínovec

Nejvyšší hora české strany Krušných hor láká každoročně k výletům stovky turistů.

 • Vrcholku Klínovce dominuje televizní vysílač a zatím stále ještě zchátralá osmiboká rozhledna s přilehlým hotelem. Kromě výšlapu krásnou krajinou si na samém vrcholu můžete vychutnat úžasný výhled do české i německé krajiny.
 • Kudy: Na Klínovec dojdete nebo dojedete na kole z Božího Daru po červené turistické stezce. Můžete se ale také nechat vyvézt lanovkou z Jáchymova.

 

Rýžovna

Rýžovna je jednou z typických krušnohorských obcí, která vznikla za účelem rýžování cínovce a těžby cínových rud. Později se tu dařilo především zemědělství a paličkování krajek. Stejně jako desítky bývalých sudetských obcí i Rýžovna téměř zanikla.

 • V Rýžovně můžete dále navštívit památné místo věnované kostelu sv. Václava, který už dnes připomíná jen jeho miniatura a mohyla s informační tabulí.
 • Kudy: Do Rýžovny se můžete vydat, ať už po svých, na kole, či autem.

 

Jáchymov

První radonové lázně světového významu, s jedinečnou historií spojenou s ražbou jáchymovského tolaru. Jáchymov je také místem, kde manželé Curriovi objevili polonium a radium.

 • Kudy: Do Jáchymova se můžete z Božího Daru vydat po zelené nebo žluté turistické značce. Zelená vás vyvede u Královské mincovny, žlutá v lázeňské zóně Jáchymova.
 • Lanovka Jáchymov – Klínovec
 • Muzeum Jáchymov

 

Kurort Oberwiesenthal

Oberwiesenthal disponuje širokou nabídkou služeb pro turisty každého věku v každém ročním období.

 

Vlčí jámy

Naučná stezka Vlčí jámy začíná na náměstí Sv. Vavřince v Horní Blatné a končí v téže obci u muzea.

 • Má celkem 7 zastávek a měří 5,5 km.
 • Součástí stezky je i Blatenský vrch s rozhlednou, odkud je úžasný výhled do okolí.
 • Z trasy se také můžete pohodlně napojit na známý Blatenský příkop.

 

Freizeitbad Greifensteine

Vodní svět v Geyeru je vzdálen asi 37 km od Božího Daru. Kromě mnoha vodních atrakcí nabízí místní centrum restauraci, wellness, hodiny aerobicu, saunu apod.

 • Vodní atrakce v aquacentru:bazén s vlnobitím, divoká voda (kanál dlouhý 80 m), dětský bazén se skluzavkou, vodní jeskyně, whirlpool, venkovní bazén s kurtem na pólo a opalovací zónou, vodní kolotoč, rodinná skluzavka, skluzavka „černá díra“ se světelnými efekty, a další.
 • Provozní doba: PO – Ne 10 – 20 hodin (Každé pondělí se tu mimo Saské prázdniny konají wellness dny: nejezdí skluzavky a nepouští se vlnobití).

 

Horní hrad – Hauenstein

Hauenštejn je hrad z druhé poloviny 13. století přestavěný na zámek v osadě Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří v Krušných horách v okrese Karlovy Vary. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR.

 

 

Výlety za hornictvím

Hornická poznávací trasa Přebuz

 • Štola č. 1 Jáchymov
  Cca 6 km od Božího Daru
  Otevírací doba: 15. duben – říjen: ST – NE 10, 11, 13, 14, 15, 16 hod.
  Poskytuje nevšední pohled do historie hornictví, prohlídka s poutavým výkladem vás seznámí s historií důlní činnosti na Jáchymovsku, kde se těžilo stříbro, barevné kovy, ale i uran.
  Ve štole jsou k vidění ukázky různých druhů výdřev (dřevěná, ocelová, svorníková), důlních vozíků, ruční dobývací techniky (sbíječky, vrtná kladiva). Délka zpřístupněné části štoly je aktuálně přibližně 270 metrů.
  Vstup do štoly je nedaleko Královské mincovny – dostanete se k němu po modré turistické značce.
 • Štola Země zaslíbená – Mědník
  Cca 18 km od Božího Daru.
  Otevírací doba: květen, červen, září, říjen SO – NE od 11:00 – 17:00, červenec a srpen ÚT – NE od 11:00 – 17:00.
  Délka zpřístupněných chodeb je 110 m, celková délka s následnými rozrážkami a komorami je 240 m, na několika místech je k vidění ruční středověké práce, žíly s těženými materiály, ale i figuríny horníků, hornické osvětlení a nářadí.
  Prohlídky začínají VŽDY v infocentru Mědník v restauraci Mědník.
 • Štola Johannes – Zlatý kopec
  Jedná se o mimořádně zachovalý komplex historických důlních děl a podzemních komor obrovských rozměrů, cca 8 km od Božího Daru..
  Štola Johannes bývá otevřena každoročně v období od 1.5. do 31.8. V tomto období jsou prováděny pravidelné prohlídky, které se konají každý den.
 • Štola Kryštof – Hřebečná
  Cca 10 km od Božího Daru
  Otevírací doba: 1. května do 30. září každý den
  Štola Kryštof je jednou z nejstarších štol dolu Mauritius.

 

Trail Park Klínovec

 • Sjezdařské downhillové trasy

StonemanMiriquidi

 • 2 země, 9 vrchů, 4.400 výškových metrů
  StonemanMiriquidi vede po lesních cestách, částečně po singltrecích a některé probíhají přes obce podél velmi dobře označené trasy přes devět nejvyšších vrcholů německé a české části Krušných hor.
  Na každém vrcholu je stanice, kde je možné dostat razítko a informační tabule s mapou a popisem dalšího úseku trasy.
  Startovní místo může být každý partnerský hotel.
  MTB trasa je označena proti směru hodinových ručiček.

Podle kondice a nálady můžete jedinečnou MTB trasu absolvovat nejlépe za jeden, dva nebo tři dny.

 

Krušnohorská magistrála

 • Přes celé Krušné hory se vine cyklistická a běžkařská Krušnohorská magistrála. Provede vás celým pohořím z úplného západu republiky z Chebu až na severočeský Sněžník u Děčína, kde navazuje na Labskou trasu. Po celé délce je vedena po silnicích, takže je vhodná nejen pro pěší, ale zejména pro cykloturistiku.
 • Celková délka trasy je 242 km a v celém jejím průběhu se na ní napojuje řada stezek a značených turistických cest pro pěší, cyklisty i milovníky bílé stopy.>
 • Jednou takovou turistickou cestou, která se přímo napojuje na magistrálu, je cesta, která se nachází přímo nad naší chatou.
 • Mapa

 

Areál Plešivec

 • Atrakce v areálu Plešivec: Obří houpačka, lanové centrum, volný pád, trampolíny, vzduchovky, mýtická stezka, bike park

Lyžování

Skiareál Plešivec

Skiareál Klínovec

Novako Boží Dar

Skiareál Jáchymov

Nové Hamry

Cykloturistika

Mapa cyklo tras